Aktualności

Layer_109
Start Aktualności Nowinki naukowe Farmy glonów ograniczą wydzielany metan do atmosfery.

Farmy glonów ograniczą wydzielany metan do atmosfery.

W połowie przyszłego roku w Australii Południowej rozpocznie się budowa pierwszego gospodarstwa rolnego i zakładu przetwórczego, które zamieni czerwone wodorosty w dodatek paszowy dla krów w celu zmniejszenia produkcji metanu aż o 90%! Farmy opierają się na badaniach australijskiego CSIRO, które wykazało, że czerwone wodorosty Asparagopsis zmieszane ze zwykłą paszą zmniejszyły produkcję metanu o 90 procent. Dodatkowo takie farmy glonów zmniejszają zakwaszenie oceanów, redukcja nadmiaru składników odżywczych w wodzie ze spływów rolniczych lub odpadów, a samo ich użycie zmniejsza metan produkowany przez krowy i owce.

 

Pełny artykuł: https://sevenseasmedia.org/methane-busting-seaweed-farms-on-track-for-2021-production/

 

Innym przykładem jest firma Aqualia z hiszpańskiej Andaluzji. W 3 godziny wytwarzają glony w specjalnych basenach, które następnie przez 3 dni karmione są ściekami. Następnie przy użyciu flotacji są oddzielane, kolejno przetwarzane na biogaz lub metan, a dzięki tlenowi wytwarzanemu przez glony odzyskiwana jest czysta woda ze ścieków, która nadaję się do ponownego użycia, np. zasilanie systemów wodno-kanalizacyjnych. Przy okazji tworzenia biopaliwa firma uzyskuje możliwość tankowania ściekami! Ich produkcja wystarcza na zasilenie 30 milionów aut.

 

Wszyscy szukamy innowacyjnych pomysłów w naturze, zarówno by ograniczyć produkcję dwutlenku węgla jak i zapewniania dostępu do świeżej, czystej wody, a to nazywamy BIONIKĄ. Jest to nauka wykorzystująca procesy sterujące działaniem organizmów w różnych działach techniki.

 

Zobacz też: https://www.wnp.pl/energetyka/algi-jako-perspektywiczny-substrat-do-produkcji-biogazu,282451.html

 

 

Fotografia: https://www.gospodarkamorska.pl/projekt-grass-wodorosty-uratuja-baltyk-54572

Powstańców Warszawy 55

81-712 Sopot, Poland

Napisz do nas:

kontakt@ecudo.pl

Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Wysoki kontrast
Wysoki kontrast
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetuj ustawienia