Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) jest jednym z najstarszych polskich instytutów naukowych o zasięgu ogólnokrajowym. Od 1919 roku pełni funkcje Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej zapewniając bezpieczeństwo państwa w zakresie gospodarki zasobami surowców mineralnych i wód podziemnych oraz ostrzega o zagrożeniach naturalnych.
W lutym 2009 roku w uznaniu zasług Instytutu dla rozwoju polskiej nauki i gospodarki, Rada Ministrów przyznała PIG status Państwowego Instytutu Badawczego. Instytut prowadzi wszechstronne badania budowy geologicznej kraju, których celem jest praktyczne wykorzystanie zgromadzonej wiedzy w gospodarce narodowej i ochronie środowiska. Obok działalności naukowej we wszystkich dziedzinach nowoczesnej geologii, Instytut prowadzi też prace popularyzatorskie, muzealne i wydawnicze.
Instytut dysponuje niezwykle obszerną i szczegółową wiedzą o środowisku naturalnym. W imieniu Skarbu Państwa, geologiczne dane z terenu całego kraju Instytut gromadzi w Narodowym Archiwum Geologicznym i geologicznych bazach danych. W dużej części dane te są udostępniane bezpłatnie w Internecie za pomocą licznych aplikacji, między innymi Portal GEOLOGIA i Aplikacja mobilna GeoLOG.
W głównej siedzibie w Warszawie i 7 jednostkach regionalnych (Gdańsk, Kielce, Kraków, Sosnowiec, Szczecin, Wrocław i Lublin) zatrudnionych jest ponad 900 osób, w tym ponad 120 z tytułem naukowym doktora i ponad 20 z tytułem naukowym doktora habilitowanego.
W Państwowym Instytucie Geologicznym znajdują się specjalistyczne laboratoria: Laboratorium Chemiczne, Laboratorium Analiz w Mikroobszarze i Centrum Badań Gruntów i Skał. Wyposażone są one w nowoczesną aparaturę badawczą wiodących światowych producentów. Laboratorium Chemiczne i Centrum Badań Gruntów i Skał posiadają akredytację Polskiego Centrum Akredytacji Nr AB 283 na badania chemiczne i właściwości fizycznych wód, osadów, skał, obiektów i materiałów biologicznych, produktów rolnych oraz na pobieranie próbek wody i gleby. Laboratorium Analiz w Mikroobszarze, wyposażone w mikrosondę jonową SHRIMP IIe/MC i mikrosondę elektronową CAMECA SX 100, prowadzi badania pierwiastków śladowych w mikroobszarze oraz analizy izotopowe, mające szerokie zastosowanie m.in. w datowaniu skał i procesów geologicznych, a także w ochronie środowiska, materiałoznawstwie, mikropaleontologii, mikrobiologii oraz archeologii.
Instytut współpracuje z ośrodkami geologicznymi w kilkudziesięciu krajach świata. Jako członek EuroGeoSurveys, organizacji zrzeszającej europejskie służby geologiczne, uczestniczy w przygotowaniu opracowań realizowanych pod jej patronatem oraz bierze czynny udział w pracach grup eksperckich, których celem jest doradzanie odpowiednim strukturom Komisji Europejskiej.
Powstańców Warszawy 55 81-712 Sopot, Poland |
Napisz do nas: |