Aktualności

Layer_109
Start Aktualności Nowinki naukowe Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day). Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ma na celu podnoszenie świadomości w odniesieniu do globalnych wyzwań wodnych, przypomnienie, że woda jest niezbędna do utrzymania życia i musi być dostępna w odpowiedniej ilości i zdatności dla wszystkich mieszkańców naszej planety. Zawsze należy podejmować wszelkie dostępne środki i starania w celu uzyskania możliwie najlepszej jakość wody. Obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

 

Niech nas nie zwiedzie termin „błękitna planeta”, którym określa się czasem Ziemię. Choć w ok. 70% pokrywa ją woda, to zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. To nasz skarb – dbajmy o niego, póki jeszcze mamy na to czas.

 

Z tego powodu na całym świecie, ale też i w naszym najbliższym otoczeniu podejmowane są akcje w różnej skali, od warsztatów w szkołach, akcji humanitarnych za pośrednictwem PAH, w ramach GDOS, lasów państwowych, instytucji publicznych i naukowych, UNESCO i innych większych komitetów a nawet mniejszych organizacji i fundacji.

 

My zapraszamy do odsłuchania i objerzenia wykładu dyrektora Instytutu Oceanologii PAN, Jana Marcina Węsławskiego o waloryzacji wody pt. "Jak ocenia się wartość wody?". Wykład na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Limnologicznego.

 

https://www.youtube.com/watch?v=w1bc5HdrBrY

 

 

 

Zdjęcie autorstwa Arek Socha z Pexels

Powstańców Warszawy 55

81-712 Sopot, Poland

Napisz do nas:

kontakt@ecudo.pl

Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Wysoki kontrast
Wysoki kontrast
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetuj ustawienia